Tinerii sunt viitorul
Viitorul poate suna mai bine

Necesitatea CONSILIERII ÎN CARIERĂ reiese mai mult ca niciodată în prezent, în contextul pandemiei de COVID-19.

Într-un raport actual, OECD arată că tinerii la început de carieră sunt profund afectați de recesiunea economică cauzată de epidemie, oportunitățile de angajare scăzând considerabil.

Chiar și înaintea declanșării pandemiei, în România, 45.000 de elevi RENUNȚAU ANUAL la școală (cf. Salvați Copiii, 2020), totodată, cifra celor care urmează studii superioare scăzând LA JUMĂTATE în ultimii ani (INS, 2019).

Împreună cu noi, Asociația Ascendis, poți susține educația din România! Ajută-i de mici să știe ce vor să se facă atunci când vor fi mari!

Ce poți face chiar tu?

Împreună cu noi, ASOCIAȚIA ASCENDIS, poți susține dezvoltarea procesului de învățare! Tu ne ajuți pe noi. Noi îi ajutăm pe profesori. Profesorii îi ajută pe elevi să-și descopere și să-și valorifice potențialul. Și-așa contribuim cu toții la crearea unui viitor mai bun.

Cum schimbăm viitorul
tinerilor

Folosim Harrison Assessments

Cel mai complex și precis instrument psihometric de evaluare și îndrumare în carieră la nivel global:

• 3+ milioane de utilizatori
  • 30 de ani de cercetări internaționale
  • 30 min utilizat simplu, online: doar 30 min
  • 30 de țări
  • 700+ job-uri la nivel global actualizate constant

Oferim sesiuni de consiliere individuală

Identificarea potențialului tinerilor:

• calitățile care îi diferențiază
  • o listă de job-uri potrivite
  • un plan de acțiune în carieră

Practic, elevii aleși vor avea parte de sesiuni de consiliere în carieră, oferite de echipa noastră de consultanți, astfel încât să-și conștientizeze profilul personal, profilul de carieră și oportunitățile de dezvoltare pe termen lung.

Cum știi cum și pe
cine ai ajutat ?

Oferim materiale care dovedesc implicarea ta în pregătirea tinerilor

o listă cu elevii care au nevoie de ajutor